Tacikistan vatandaşlarına vize muafiyeti kaldırıldı! Yeni kararda DAEŞ ayrıntısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararda, “Tacikistan’ın umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları seyahatlerinde uygulana vize muafiyetinin kaldırılmasına, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunun 18’in maddesi gereğinde karar verilmiştir” denildi.

MOSKOVA SALDIRISI

Moskova’da 22 Mart’ta gerçekleşen terör saldırısında 150’ye yakın kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi de yaralanmıştı. Saldırı DAEŞ tarafından üstlenilmiş, saldırganların tamamının Tacikistan uyruklu olduğu, bunlardan ikisinin bir süre kaldıkları Türkiye üzerinden Rusya’ya gittikleri belirlenmişti.

Son dönemde öne çıkan ve Türkiye’de de güvenlik birimleri tarafından operasyon düzenlenen DAEŞ’in Horasan yapılanması içinde Tacikistan uyruklular önemli bir yer tutuyor.

SON DÖNEMDEKİ DİĞER SALDIRILAR

14 Ağustos 2023: İran’daki silahlı saldırıda bir kişi öldü. Ana şüpheli Tacikistan vatandaşıydı.

3 Ocak 2024: İran’ın güneyindeki intihar saldırısında en az 89 kişi öldü. Saldırıda iki Tacikistan vatandaşı da yer aldı.

28 Ocak 2024: Türkiye’de Katolik kilisesine düzenlenen saldırıda bir kişi öldü. Şüphelilerden biri Tacikistan vatandaşıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x